17 lakásos társasház

Műszaki ellenőrzés, Kivitelezésszervezés

Budapest, XIII. kerület
2021. január 12.

Első projektünk, amely során a talajszondák fúrásától egészen a kulcsátadásig mi szerveztük a munkálatokat. A Budapest XIII. kerületében, Angyalföldön található 17 lakásos társasház különlegessége a nyitott, belső kerengő, amely a klasszikus bérpaloták hangulatát idézi meg, modern köntösben. Ezt a belső udvart szervezési szempontból is kihasználtuk, ide telepítettük a toronydarut.

A társasház minden mai igényt kielégít: a klimatizálás mennyezeti fűtő-hűtő panelekkel megoldott, a földszinti parkolóból lifttel juthatunk fel lakásunkba, ahonnan nyugodt kis utcára vagy hangulatos belső udvarra nyílik kilátás. Az épület földszintjén 17 parkolóhelyes garázs és tárolók találhatók.

A projekt során számos kihívással szembesültünk. A szűk telek és a zártsorú beépítés miatt teljes szélességben kellett építkeznünk. Ez volt az első új ingatlan az utcában, és az egyik szomszéd nem zártsorúan csatlakozott, hanem egy kocsibejáróval. A természetbeli és jogi telekhatárok eltérése miatt aktívan kellett egyeztetnünk a szomszéddal, de végül egy win-win helyzet alakult ki: mi is haladhattunk a terveink szerint, és ők is be tudnak járni udvarukba autóikkal.

A szomszédokkal való együttélés során számos érdekes helyzettel találkoztunk: hetente feljelentgető önjelölt sheriffel, éjjel dolgozó informatikussal, és egy gyros előkészítő konyhával, valamint egy luxuskocsikat mosó garázzsal. Az építkezéssel járó por miatt különös figyelmet kellett fordítanunk arra, hogy ne okozzunk kárt. Nézzétek meg, hogy épület fel a szerkezet!

A toronydaru építése a belső udvarban nem jelentett kihívást, de a bontása annál inkább! Utolsóként a szerkezetkész házon átemelte iroda és raktár konténereinket, majd egy óriás autódaru kiemelte a toronydarut a házból.

A projekt első fázisában a szomszéd utcában lévő templom felújítását dolgoztak: a szakik többször megjegyezték, hogy ne aggódjunk, addig biztosan nem lesz eső, amíg a templomra nem kerül vissza a tető, a gyülekezet biztosan sűrűn fohászkodik ezért, vagy dob a perselybe.

A kivitelezés utolsó fázisában egy újabb kihívással szembesültünk: a belső udvarra néző, felső szinti, hatalmas teraszra kellett egy jacuzzit feltennünk. Először daruval kalkuláltunk, de annak költsége hatalmas volt. Végül találtunk egy egyedi gyártmányú, mini felvonót, amit pianínók emelésére fejlesztettek ki. Mint kiderült, egy zongora és egy jacuzzi hasonló súlyú és geometriájú, így gyorsabban és olcsóbban juttattuk fel a teraszra a jacuzzit.

A műszaki ellenőrzésen és kivitelezés szervezésen túl feladataink közé tartozott a vevőkezelés is. A beruházó először találkozott ezzel az óriás projekteken már használatos rendszerrel, amely nem csak a kivitelezés mindennapjait könnyítette meg, de az ügyfélélményt is növelte. A vevők tudták, hogy mikor és milyen készültségben lesz lehetőségük megnézni és ellenőrizni az előrehaladást, így biztonságban érezték magukat, hogy új otthonuk időben elkészül - ami így is lett.

A projekt során hagyományos építési módszereket alkalmaztunk, de a talajszondák megújuló energiaforrásként látják el a ház energiaellátását. A belső udvarban fákat telepítettünk, és a kerület egy kijelölt parkjában is hozzájárultunk a zöldfelület növeléséhez.

A használatbavételi engedélyezési eljárás során a villámvédelem kapcsán hangzott el egy vicces megjegyzés a hivatal részéről: a már említett, közelünkben lévő templom olyan magas, és annyira közel van, hogy ha villám becsapna a környékre, biztosan oda csapna, hiszen a tornya, mint egy óriás villámhárító működik.

A közterület-felügyelettel jó kapcsolatot alakítottunk ki, mivel minden előírásuknak (többnyire) megfeleltünk. Amikor a projekt végét követően elindult a következő, szintén XIII. kerületi projektünk, régi ismerősként köszöntöttek minket, és majdnem kérdőre is vontak, hogy mi volt ez a majdnem egy évnyi szünet a kerületben!